wczasy, wakacje, urlop
19 maja 2010r.
Kołobrzeg nadmorskie uzdrowisko Miasto powiatowe u ujścia Parsęty do Bałtyku. Port handlowy, siedziba Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Baza rybołówstwa morskiego (Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich "Barka"). Przemysł spożywczy (przetwórstwo rybne), uzdrowisko solankowe i kąpielisko morskie. Duży ośrodek turystyki. Liczy około 50 tys. mieszkańców. Historia
19 maja 2010r.
Najcenniejszym zabytkiem Kołobrzegu jest gotycka bazylika pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynię zaczęto wznosić w 2. poł. XIII w., wiatach 1301-1331 rozbudowano do trzynawowej hali z prezbiterium. W 2. poł. XIV w. rozbudowano korpus halowy do dzisiejszej 5-nawowej hali, dostawiając od północy i południa nawy boczne. W XV w. zbudowano w nawie północnej emporę, a w końcu tego wieku obie wieże kościoła połączono, tworząc masywny blok fasady, zwieńczony w środkowe) części hełmem. W końcu XIX w. kościół restaurowano. W czasie ostatniej wojny został zrujnowany, odbudowywany stopniowo od końca lat 50. do 1982 r.
05 września 2010r.
SPACERY PO MIEŚCIE Kołobrzeg Każdy przybywający do Kołobrzegu turysta, wczasowicz czy też kuracjusz zwróci niewątpliwie uwagę na wysoki, okazały budynek o nowoczesnej sylwetce. Jest to hotel miejski. Oddano go do użytku w lecie 1967 r. W drodze konkursu wybrano dla niego nazwę "Skanpor". Ma ona być symbolem stałych i od dawna trwających kontaktów skandynawsko-polskich. Hotel zapewnia pobyt w luksusowych warunkach 264 gościom. W okresie zwiększonego ruchu hotel może przyjąć o 182 osoby więcej. Kwatery jedno- i dwuosobowe oraz apartamenty. Na miejscu restauracja i kawiarnia I kat. oraz sklep PKO.
10 września 2010r.
Najstarszą i najbardziej okazałą budowlą w Kołobrzegu jest zabytkowa kolegiata pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Początkowo był to kościół katolicki, który w okresie reformacji stał się świątynią protestancką. Budowę jej rozpoczęto w końcu XIII w. Pierwotnie zakładano, że będzie to obiekt o systemie halowym, trzynawowy. W wyniku późniejszych prac, fundowanie przez bogate rody mieszczańskie kaplic, budowla została powiększona w XIV i XV w. o dalsze dwie nawy. Początkowo wzniesiono dwie wieże, ciągnące się na szerokość trzech naw. Później połączone zostały one w jeden masywny blok wieżowy. Przykryto go w 1646 r. hełmem. Wysokość wieży wynosiła wówczas ok. 70 m. Podczas walk w marcu 1945 r. kolegiata została bardzo zniszczona. Uczestnicy bitwy podkreślają, że był to jeden z silnych punktów oporu hitlerowców w mieście.
15 września 2010r.
Muzeum Oręża Polskiego. Wejście do muzeum prowadzi przez okazały portal główny od ul. Katedralnej. Ekspozycja jest urządzona na trzech kondygnacjach. I kondygnacja. Ukazane jest tu kształtowanie się stosunków polsko-pomorskich na przestrzeni ostatniego tysiąclecia. Czasy panowania pierwszych władców polskich — Mieszka ii Bolesława, ich dążenia do trwałego połączenia Pomorza z Polską, a także starania czynione przez Bolesława Krzywoustego i podejmowane przez niego wyprawy na Pomorze.
13 września 2010r.
Port i uzdrowisko (2 godz.) Hotel "Skanpol" — ul. 1 Armii Wojska Polskiego — ul. Solna — ul. Spacerowa — ul. Morska — ul. Rodziewiczówny — Park Nadmorski — ul. Wiatraczna — ul. Kniewskiego — ul. Dworcowa — pl. 18 Marca. Wyruszamy od hotelu w kierunku północno-za-chodnim ul. 1 Armii Wojska Polskiego. Po lewej stronie ulicy zbudowane w 1. 1963—68 nowe osiedle "Parsęta". Wzniesione tutaj domy mają wysokość 4—5 kondygnacji. Następnie skręcamy w prawo, przechodzimy ok. 100 m i koło "Cocktail--Baru" skręcamy w lewo w ul. Spacerową. Zbliżamy się do dzielnicy portowej. Przechodzimy obok dwóch ciekawych domów sanatory jno-wypoczynkowych. Pierwszy należy do Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego a drugi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Frontowe ściany obu budynków zostały tak skonstruowane, aby przebywającym w nich kuracjuszom zapewnić maksymalną ilość słońca przez cały dzień. Oryginalność tej konstrukcji polega na tym, że balkony każdego piętra są cofnięte w stosunku do balkonów piętra niższego i w ten sposób odnosimy wrażenie jak gdyby ściana frontowa była znacznie pochylona. W okresie letnim duże zainteresowanie wśród gości wzbudza piękny, pełen egzotycznych okazów roślin ozdobnych ogród.
14 września 2010r.
Dzielnica rybacka — Cmentarz Poległych — Hotel "Skanpol" — ul. Dworcowa — ul. Rzeczna — brzegiem Parsęty — ul. Solna — ul. Findera — park — ul. Jedności Narodowej — autobusem MKS do Zieleniewa. Od hotelu idziemy ul. Dworcową na południe, ku rzece Parsęcie. Zatrzymujemy się na chwilę przy gmachu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima. Warto zwrócić uwagę na tablicę wmurowaną w ścianę szczytową gmachu. Jest na niej wykuty tekst pieśni jaką wg Galla Anonima mieli śpiewać wojowie Bolesława Krzywoustego pod Kołobrzegiem.