noclegi na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Kołobrzeg nad morzeeeeem

19 maja 2010r.

Kołobrzeg nadmorskie uzdrowisko Miasto powiatowe u ujścia Parsęty do Bałtyku. Port handlowy, siedziba Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Baza rybołówstwa morskiego (Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich "Barka"). Przemysł spożywczy (przetwórstwo rybne), uzdrowisko solankowe i kąpielisko morskie. Duży ośrodek turystyki. Liczy około 50 tys. mieszkańców. Historia


Najcenniejsze zabytki Kołobrzegu

19 maja 2010r.

Najcenniejszym zabytkiem Kołobrzegu jest gotycka bazylika pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynię zaczęto wznosić w 2. poł. XIII w., wiatach 1301-1331 rozbudowano do trzynawowej hali z prezbiterium. W 2. poł. XIV w. rozbudowano korpus halowy do dzisiejszej 5-nawowej hali, dostawiając od północy i południa nawy boczne. W XV w. zbudowano w nawie północnej emporę, a w końcu tego wieku obie wieże kościoła połączono, tworząc masywny blok fasady, zwieńczony w środkowe) części hełmem. W końcu XIX w. kościół restaurowano. W czasie ostatniej wojny został zrujnowany, odbudowywany stopniowo od końca lat 50. do 1982 r.


Spacer po Kołobrzegu - atrakcje Kołobrzegu

05 września 2010r.

SPACERY PO MIEŚCIE Kołobrzeg Każdy przybywający do Kołobrzegu turysta, wczasowicz czy też kuracjusz zwróci niewątpliwie uwagę na wysoki, okazały budynek o nowoczesnej sylwetce. Jest to hotel miejski. Oddano go do użytku w lecie 1967 r. W drodze konkursu wybrano dla niego nazwę "Skanpor". Ma ona być symbolem stałych i od dawna trwających kontaktów skandynawsko-polskich. Hotel zapewnia pobyt w luksusowych warunkach 264 gościom. W okresie zwiększonego ruchu hotel może przyjąć o 182 osoby więcej. Kwatery jedno- i dwuosobowe oraz apartamenty. Na miejscu restauracja i kawiarnia I kat. oraz sklep PKO.


Kołobrzeg - spacer po Kołobrzegu

10 września 2010r.

Najstarszą i najbardziej okazałą budowlą w Kołobrzegu jest zabytkowa kolegiata pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Początkowo był to kościół katolicki, który w okresie reformacji stał się świątynią protestancką. Budowę jej rozpoczęto w końcu XIII w. Pierwotnie zakładano, że będzie to obiekt o systemie halowym, trzynawowy. W wyniku późniejszych prac, fundowanie przez bogate rody mieszczańskie kaplic, budowla została powiększona w XIV i XV w. o dalsze dwie nawy. Początkowo wzniesiono dwie wieże, ciągnące się na szerokość trzech naw. Później połączone zostały one w jeden masywny blok wieżowy. Przykryto go w 1646 r. hełmem. Wysokość wieży wynosiła wówczas ok. 70 m. Podczas walk w marcu 1945 r. kolegiata została bardzo zniszczona. Uczestnicy bitwy podkreślają, że był to jeden z silnych punktów oporu hitlerowców w mieście.


Kołobrzeg - Zwiedzanie Kołobrzegu

15 września 2010r.

Muzeum Oręża Polskiego. Wejście do muzeum prowadzi przez okazały portal główny od ul. Katedralnej. Ekspozycja jest urządzona na trzech kondygnacjach. I kondygnacja. Ukazane jest tu kształtowanie się stosunków polsko-pomorskich na przestrzeni ostatniego tysiąclecia. Czasy panowania pierwszych władców polskich — Mieszka ii Bolesława, ich dążenia do trwałego połączenia Pomorza z Polską, a także starania czynione przez Bolesława Krzywoustego i podejmowane przez niego wyprawy na Pomorze.


Kołobrzeg - Port i Uzdrowisko

13 września 2010r.

Port i uzdrowisko (2 godz.) Hotel "Skanpol" — ul. 1 Armii Wojska Polskiego — ul. Solna — ul. Spacerowa — ul. Morska — ul. Rodziewiczówny — Park Nadmorski — ul. Wiatraczna — ul. Kniewskiego — ul. Dworcowa — pl. 18 Marca. Wyruszamy od hotelu w kierunku północno-za-chodnim ul. 1 Armii Wojska Polskiego. Po lewej stronie ulicy zbudowane w 1. 1963—68 nowe osiedle "Parsęta". Wzniesione tutaj domy mają wysokość 4—5 kondygnacji. Następnie skręcamy w prawo, przechodzimy ok. 100 m i koło "Cocktail--Baru" skręcamy w lewo w ul. Spacerową. Zbliżamy się do dzielnicy portowej. Przechodzimy obok dwóch ciekawych domów sanatory jno-wypoczynkowych. Pierwszy należy do Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego a drugi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Frontowe ściany obu budynków zostały tak skonstruowane, aby przebywającym w nich kuracjuszom zapewnić maksymalną ilość słońca przez cały dzień. Oryginalność tej konstrukcji polega na tym, że balkony każdego piętra są cofnięte w stosunku do balkonów piętra niższego i w ten sposób odnosimy wrażenie jak gdyby ściana frontowa była znacznie pochylona. W okresie letnim duże zainteresowanie wśród gości wzbudza piękny, pełen egzotycznych okazów roślin ozdobnych ogród.


Kołobrzeg - dzielnica rybacka

14 września 2010r.

Dzielnica rybacka — Cmentarz Poległych — Hotel "Skanpol" — ul. Dworcowa — ul. Rzeczna — brzegiem Parsęty — ul. Solna — ul. Findera — park — ul. Jedności Narodowej — autobusem MKS do Zieleniewa. Od hotelu idziemy ul. Dworcową na południe, ku rzece Parsęcie. Zatrzymujemy się na chwilę przy gmachu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima. Warto zwrócić uwagę na tablicę wmurowaną w ścianę szczytową gmachu. Jest na niej wykuty tekst pieśni jaką wg Galla Anonima mieli śpiewać wojowie Bolesława Krzywoustego pod Kołobrzegiem.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >