noclegi na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  3  4  ... 20  Następna >

Bazylika Mariacka

25 lipca 2013r.

BAZYLIKA MARIACKA Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uchodzi za największą ceglaną budowlę średniowieczną w Europie. Ma 105 m długości, szerokość w transepcie 66 m, wysokość wnętrza 27 m. Wysokość głównej wieży dzwonnej to 82 m. Łączna kubatura budynku wynosi ok. 155 tys. m3, może się tu zmieścić na raz ponad 20 tys. ludzi.


Do Zameczków Wodnych

25 lipca 2013r.

DO ZAMECZKÓW WODNYCH Dość wymagająca kondycyjnie wycieczka prowadzi z Gdańska przez atrakcyjne krajobrazowo tereny do "zameczków wodnych", czyli energetycznej kaskady na Raduni. Wyruszamy ze stacji PKP Gdańsk Orunia. Prowadzimy rowery chodnikiem pod prąd jednokierun-w kowej ul. Gościnnej, mijając neogotycki, strzelisty kościół. Przedostajemy się przez ruchliwy Trakt Św. Wojciecha i Kanał Raduni, po czym ul. Raduńską zagłębiamy się w Park Oruński.


Leśnymi Drogami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

25 lipca 2013r.

LEŚNYMI DROGAMI TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO Średnio trudna rowerowa wyprawa prowadzi z Gdyni do słynnej Oliwy przez pofałdowane lasy Trójmiejskiego parku Krajobrazowego. Po drodze napotykamy ciekawe rezerwaty przyrody i cudowne źródełko. Wyprawę rozpoczynamy na dworcu PKP Gdynia Główna Osobowa. Jedziemy ul. Wolności na zachód. Na granicy lasu pojawiają się znaki ścieżki rowerowej, która wiedzie pagórkowatym terenem w głąb Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.


Rezerwat Beka

25 lipca 2013r.

Rezerwat Beka (zał. w 1988 r., pow. 193 ha) obejmuje podmokłe łąki u ujścia Redy do Zatoki Puckiej, zalewane wodą morską. Jest to ważna ostoja roślinności słonolubnej i ptactwa wodnego. W północnej części rezerwatu poprowadzono ścieżkę dydaktyczną z 7 stanowiskami obserwacyjnymi.


Do Groty Mechowskiej

25 lipca 2013r.

DO GROTY MECHOWSKIEJ Rowerowa wycieczka po północnych Kaszubach prowadzi skrajem Puszczy Darżlubskiej do Grot Mechowskich. Wracamy zwiedzając zatłoczone letniska nad otwartym morzem i Zatoką Pucką. Wyruszamy z Pucka wiodącą na zachód ulicą 10 Lutego. Dojeżdżamy do Połczyna, w pobliżu którego mamy kilka elektrowni wiatrowych. Z Połczyna prowadzi dalej na zachód do Darżlubia kasztanowa aleja. W Darżlubiu jedziemy asfaltem prosto i na skraju lasu za wsią skręcamy w prawo zgodnie z kierunkowskazem do Mechowa.


Nad Jeziorem Żarnowieckim

25 lipca 2013r.

NAD JEZIORO ŻARNOWIECKIE Trasa prowadzi przez wschodnią część Pobrzeża Koszalińskiego i tereny Wysoczyzny Żarnowieckiej z położonym tu rynnowym Jez. Żarnowieckim. Warto zobaczyć grotę w Mechowie, w piaskach scementowanych węglanem wapnia. Wyjeżdżamy z Łeby, dużego kąpieliska morskiego. Jadąc na południe docieramy do Lęborka. W zbudowanym przez Krzyżaków w XIV wieku zamku, którego późniejsze przebudowy zniekształciły pierwotny wygląd, obecnie mieści się sąd rejonowy. Jest tu też gotycki kościół św. Jakuba, później przebudowywany, stanowiący pierwotnie budowlę obronną.


Pomorze za czasów Bolesława Krzywoustego

14 sierpnia 2012r.

Tym władcą Polski, który przeszedł do historii z nimbem zdobywcy Pomorza, jest Bolesław Krzywousty. W długoletnich walkach (1102— 1122) stosował on podwójną metodę: grody pograniczne, jak Międzyrzecz, Czarnków, Ujście, Nakło i Wyszogród, stanowiące warowny pas wzdłuż Noteci i jej bagien i dogodną bazę wypadową w kierunku Pomorza, wcielił do Polski, ustanawiając w nich własnych urzędników (kasztelanów). Natomiast właściwe Pomorze Zach. z ośrodkiem w Szczecinie, jako mające tradycje własnej odrębnej władzy książęcej, poddał jedynie lennemu zwierzchnictwu Polski; zamierzał zaś związać je z Polską przede wszystkim węzłami kościelnymi, przeprowadzając chrystianizację kraju pomorskiego. Początki akcji pomorskiej Bolesława rozgrywają się na tle jego rywalizacji z bratem Zbigniewem o tron w Polsce. Zbigniew, jak się dziś przyjmuje, objął po ojcu następstwo tronu w Polsce i zarazem zwierzchnictwo nad Bolesławem Krzywoustym, który rządził w wydzielonej mu dzielnicy. Są pewne ślady, wskazujące na to,


Strona 1 z 20,   [1]  2  3  4  ... 20  Następna >