noclegi na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  4  5  [6]  7  8  ... 20  Następna >

Wrzeszcz

21 października 2011r.

Pierwsza wzmianka o tej małej niegdyś osadzie, dziś największej dzielnicy Gdańska występuje w zapisie z 1263 r. Informuje on o młynie we Wrzeszczu (molendinum in Vriezst, w 1283 r. Vriest), sprzedanym przez księcia Świętopełka cystersom oliwskim. Nazwę Wrzeszcz wywodzą językoznawcy od tej samej podstawy słowotwórczej, która występuje w wyrazie wrzos (po rosyjsku wieriest = wrzos). Rodowód tej nazwy sięga czasów prasłowiańskich. Dzisiejszy wielki Wrzeszcz rozciąga się u podnóża Wysoczyzny Gdańskiej, osiągającej tu wysokość prawie 100 m n.p.m. Jego zabudowania wcisnęły się również głęboko w doliny, wyżłobione przez wody polodowcowe. Są to doliny: Królewska, której dnem przebiega ul. Sobieskiego, Jaśkowa z ulicą o identycznej nazwie i Dolina Strzyży, przez którą prowadzi - śladem starego ciągu drożnego - ul. Słowackiego. Dnem wymienionych dolin spływają niewielkie potoki, których wody uruchamiały w minionych wiekach dziesiątki zakładów przemysłowych, zwanych młynami.


Bieszkowice

23 lipca 2013r.

BIESZKOWICE, położone 4 km na południe od Nowej Wsi, od lat stanowią miejsce letniego wypoczynku wielu mieszkańców Gdyni, Rumi i Wejherowa.W lasach koło Bieszkowic znajdują się dwa niewielkie jeziora o krystalicznie czystej wodzie. Nad większym z nich - Zawiatem - jest ogólnodostępna plaża z pomostem.


Okolice Wejherowa

23 lipca 2013r.

OKOLICE WEJHEROWA Turystyka w okalającej Wejherowo gminie wiejskiej ma przede wszystkim charakter lokalny i koncentruje się w rozciągającym się aż po Gdańsk kompleksie Lasów Darżlubsko-Oliwskich. W szerokiej Dolinie Kaszubskiej, którą płynie Reda, rozwinęły się niewielkie osady przemysłowe, a w ostatnich latach także typowe podmiejskie osiedla mieszkaniowe. Zabytki są tu rozrzucone na dużym obszarze.


Zwiedzamy Gród Wejherowa

23 lipca 2013r.

ZWIEDZAMY GRÓD WEJHERA Interesujące centrum Wejherowa oraz kalwaria leżą na południe od drogi krajowej nr 6 i linii kolejowej Gdańsk-Szczecin. Trudności sprawić mogą ograniczenia ruchu kołowego w śródmieściu, ale wokół centrum znajduje się wiele miejsc parkingowych (ul. Św. Jana, Kościuszki, Mickiewicza, Reformatów). Chcąc dotrzeć do Kalwarii Wejherowskiej, trzeba przejechać przez miasto i udać się ulicą3 Maja (na południe w kierunku Strzepcza lub Kartuz) do rogatek miasta. Na zwiedzanie Wejherowa należy zarezerwować sobie co najmniej 2-3 godziny.


Kaszuby powiat Wejherowski

23 lipca 2013r.

Powiat wejherowski Jeden z większych powiatów kaszubskich, leżący na zachód od aglomeracji trójmiejskiej. Są to tereny rdzennie kaszubskie, choć północno-zachodnia część współczesnej ziemi wejherowskiej, obejmująca przed wojną tereny niemieckie, zamieszkała jest także przez sporą grupę ludności z głębi Polski i Ukraińców, przesiedlonych tu w ramach akcji " Wisła ".


Półwysep Helski Informacje użytkowe

23 lipca 2013r.

Władysławowo i Półwysep Helski - informacje użytkowe Wzdłuż brzegu zatoki, w kierunku zamkniętego dla cywili portu wojennego, rozciąga się bulwar im. Kazimierza Demela, pioniera polskiej oceanografii. Ulica Wiejska, z kilkoma zachowanymi domami rybackimi, to dawna wizytówka Helu. Niegdyś cała zabudowa wzdłuż ul. Wiejskiej składała się z ustawionych szczytami do drogi drewnianych domostw.


Hel

23 lipca 2013r.

HEL Miasteczko położone na końcu półwyspu, liczące już ponad 700 lat. O randze miejsca świadczy choćby nazwa samego półwyspu - Helski. Dzieje Helu są zarówno burzliwe, jak i w pewien sposób tragiczne. Na szczęście ostatnie lata dobrze wróżą miasteczku na przyszłość. Pierwotna osada, zwana Starym Helem, znajdowała się około 1,5 km na zachód od obecnego miasta.


Strona 6 z 20, < Poprzednia  1 ...  4  5  [6]  7  8  ... 20  Następna >